Tudnivalók ingatlan adásvételi szerződéshez

Foglaló vagy előleg? 

Ingatlan adásvételi szerződés megkötése előtt az eladó és a vevő közötti egyeztetések során rendszerint felmerül a kérdés: mennyi foglalót, mennyi előleget fizessen a vevő? Joggal merül fel Önben is a kérdés, mi a különbség a foglaló és az előleg között? Nem árulunk el nagy titkot: nem mindegy, melyiket választják a felek. Az alábbiakban röviden ismertetjük e két jogintézmény tartalmát közérthető módon, a teljesség igénye nélkül. 

Az ingatlan adásvételi szerződés teljesülése esetén mind az előleg, mind a foglaló beszámít a vételárba, tehát az előleg és/vagy a foglaló fizetése esetén azok összegével csökkentett összeget kell már csak a kialkudott vételárból megfizetnie a vevőnek. 

Más kérdés azonban, hogy mi történik az előleg és/vagy a foglaló összegével, ha az ingatlan adásvételi szerződés nem megy teljesedésbe, tehát valamelyik fél hibájából vagy más ok miatt az ingatlant nem szerzi meg a vevő.

Előleg fizetése esetén az előlegként kifizetett vételárrész a vevőnek visszajár. Teljesen mindegy, hogy a vevő vagy az eladó hibájából, esetleg más okból hiúsul meg a szerződés, az előleget vissza kell fizetni. Felmerülhet a bíztatási kár kérdése, azonban jelen cikk terjedelme nem engedi meg, hogy a bíztatási kár kérdését részletesen kifejtsük. 

Foglaló fizetése esetén amennyiben az ingatlan adásvétel meghiúsul a következők történhetnek:

– amennyiben a szerződés a vevő hibájából hiúsul meg, úgy az eladó a kapott foglaló összegét megtarthatja;

– amennyiben a szerződés az eladó hibájából hiúsul meg, úgy az eladó köteles a vevőnek a foglaló átadott összegét és még egyszer akkora összeget (tehát összesen a foglaló összegének kétszeresét) megfizetni;

– amennyiben a szerződés olyan okból hiúsul meg, amelyért sem az eladó sem a vevő nem felelős vagy éppen mindketten felelősek, az átadott összeg visszajár a vevőnek.

A foglaló általános mértéke a teljes vételár 10 %-a, ám a felek szabad megállapodása, hogy mekkora összegű foglalóban állapodnak meg. Fontos azonban, hogy a túlzott mértékű foglalót a bíróság jogvita esetén mérsékelheti. 

Az átadott összeg foglalónak minősítéséről érvényesen csak írásban rendelkezhetnek a felek. Lehetőség van a korábban átadott összeget utólag – a felek közös megegyezésével – foglalónak minősíteni.

Ha biztosra kíván menni, keresse meg ügyvédi irodánkat és kérje segítségünket, hiszen ingatlan adásvételi szerződés esetén a felek egyeztetésétől kezdődően a tulajdonjog bejegyzéséig teljeskörű szolgáltatásunkra számíthat és munkánkra tulajdonjog bejegyzési garanciát is vállalunk.